امام خوبی و زیبایی

دو لوحه، دو خط زیبا، حاصل مسابقه خطی بود که دو برادر در آن شرکت کرده بودند. برای داوری، پیامبر را انتخاب کردند. رسول خدا با تأمل و درنگ در هر دو خط نگریست. هر دو بی تابانه منتظر گزینش پیامبر بودند اما اندکی بعد پیامبر سر برداشت و با تبسمی دلنشین گفت: عزیزان ِ من هر دو خط زیباست.

- باید بگویی کدام زیباتر است.

- عزیزانم من هرگز به مکتب نرفته ام و خط ننوشته ام. بهتر است پدرتان علی در این باره داوری کند.

حسن و حسین، شتابان نزد پدر آمدند. علی (ع) همان نظر پیامبر را تأیید کرد و هیچ یک را برتری نبخشید. آنان راضی نشدند. پدر گفت پیش مادرتان بروید تا نظر او را بشنوید.

مادر هر دو را در کنار خود نشاند. دست محبت بر سرشان کشید. هر دو خط را با دقت بررسی کرد. زیبا و بی نقص بودند. اما مادر قصد نداشت یکی را بر دیگری برتری بخشد. بازتاب برتری؛ دل شکستگی بود و دل آزردگی. باید موضوع را تغییر داد!

- فرزندان عزیزم، گردنبند مرا می بینید؟ من این گردنبند را باز می کنم. دانه های آن بر زمین می ریزد. هر کس دانه ی بیش تر جمع کند برنده ی مسابقه است!

هفت دانه گردنبند بر زمین غلتید. یک دانه شکست و حسن و حسین با هیجان دانه ها را جمع کردند.

- عزیزانم، دست هایتان را بگشایید.

در دست هر کدام سه و نیم دانه بود!

- دیدید که هر دو مساوی هستند!

حسن به حسین چشم دوخت. لبخند زد. اما دمی بعد اندوهی نرم چهره ی دو کودک را پوشاند.

- برادرم حسین، دیدی نظر جد و پدر و مادرمان یکی است، ولی حیف شد دانه شکست. ما نمی خواستیم دانه بشکند. حتما مادر ناراحت می شود.

- نه فرزندانم، دانه را شما نشکستید. خدا اراده کرد بشکند و چیزی را که خدا بشکند از صد هزار سالم و درست بهتر و ارزنده تر است.

 

مشخصات کتاب: امام خوبی و زیبایی – نویسنده: دکتر محمدرضا سنگری –انتشارات: خورشید باران

«ولادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) بر شما مبارک»

 

پیشنهاد می کنم:

اسلام کوئست

سه شنبه نورانی ماه خدا

/ 3 نظر / 108 بازدید
سودوکو

سلام؛ قصه ساده و دلنشینی بود[گل] مرسی از معرفی این کتاب، جای چنین کتاب های ساده اما تأثیرگذاری در زندگی ما و به خصوص نوجوون ها خیلی خالیه![گل] باید برای این نوع کتاب ها تبلیغات ویژه کرد[لبخند][گل]

گمنام

سلام عزیزم واقعا متن زیبایی انتخاب کردی و خوشمان آمد. انشالا کریم اهل بیت دست همه جوانان رابگیرد دست من وتو را هم بگیرد.

ن.پ

تشکر بابت ِ معرفی :) [گل]