رسالت امام حسین (ع) هنوز برجاست

لَم أخرَج أشُراً و لا بَطِراً و لا ظالماً و لا مُفسداً، أریدُ الاصلاحَ فی

أمَّةِ جدّی مااستطعتُ، أریدُ الأمَر بالمعروفِ و النَهی عن المنکَر ِ.

به خدا سوگند از روی سر مستی، طغیانگری، ظلم و فساد قیام نکردم.

اصلاح در امّت جدّم را هر اندازه که در توانم باشد، خواستارم.

می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.

رسالت حسین (ع) و هدف حسین (ع) و شهادت حسین (ع) در این سخن خلاصه می شود. در اینجا این پرسش مطرح می شود که آیا امّت جدّ حسین (ع)، فقط در عصر امام حسین (ع) بود و زوال یافت، یا هنوز باقی است؟ آیا امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح مردم مخصوص ایام امام حسین (ع) بود و پایان یافت، یا اینکه ما نیز از آن امّت هستیم؟

ما نیز به اصلاح نیازمندیم و به امر به معروف و نهی از منکر. طبیعتاً این کار همیشگی است. پس ما هنوز در شرایط مناسب برای تحقق اهداف امام حسین (ع) به سر می بریم. به سخن دیگر، امام حسین (ع) در زمان خودش کشته شد تا ما را امروز اصلاح و در این شرایط امر به معروف و در این زمانه نهی از منکر کند.

پس در زمانه ی ما و بنابر تجزیه و تحلیل خود او، اگر منکر ترک و به معروف عمل و جامعه اصلاح شود، امام حسین (ع) به هدفش از شهادت رسیده است و امروز هر اندازه که معروف ترک و به منکر عمل شود و فساد میان مردم رواج یابد، بدین معناست که در این برهه از زمان این نسل از امّت، خون امام حسین (ع) را به هدر داده و اهداف او را از میان برده است. اهدافی که امام حسین برای آنها کشته شد.

پس امروز و در این شرایط، یگانه وظیفه ی ما بزرگداشت شعایر و گوش فرادادن به گریه نیست، بلکه یاری رساندن به امام حسین (ع) در تحقق اهداف اوست. او خود به این اهداف تصریح کرده است: إنَّنی ما خَرَجتُ أشراً و لا بَطراً این کار برای پیروزی بر کسی یا برابر کسی نبود، تا بگوییم کار تمام شد و ما راحت شدیم.

هرگز چنین نیست. رسالتی که منظور ِ نظر امام حسین (ع) بود، امروز نیز برجاست، زیرا که امّت برجاست.

پس ما به جای آنکه از روی آرزو بگوییم:

یا لَیتَنا کُنّا مَعک فَنفُوز فوزاً عظیماً

کاش با تو بودیم تا به سعادتی بزرگ نائل می شدیم.

می توانیم امروز او را یاری کنیم و او را در برابر دشمنش قدرتمندتر سازیم. این کار شدنی است و در دسترس ماست.

حالا خود دانید ای مؤمنان، به فکر چاره باشید که نبرد برپاست. به اوضاع خود و فرزندانتان و زندگیتان و زنانتان و واجباتتان و محرّماتتان توجه کنید و هوشیار باشید و هر آنچه خود می خواهید، برگزینید.

 مشخصات کتاب: زینب شکوه شکیبایی - امام موسی صدر - مترجم: مهدی فرخیان - ناشر: موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر

/ 2 نظر / 29 بازدید
سرباز گمنام

عالم همه قطره و دریاست حسین/ خوبان همه بنده و مولاست حسین ترسم که شفاعت کند از قاتل خویش/ از بس که کرم دارد و آقاست حسین

ذره

سلام ممنون بایت معرفی کتاب خوب.... یا حسین